Meme Küçültme | Prof. Dr. Halil İbrahim Canter

Meme Küçültme

Göğüs Küçültme

Kadın beden algısının ve kadınsı vücut şeklinin tanımlanmasının olmazsa olmazı olan meme dokusu kadınların hayatı boyunca belki en fazla değişikliğe uğrayan dokudur. Yerçekiminin etkisi ile zaman içerisinde oluşan meme dokusundaki sarkma dışında memeler hormonal değişikliklerle de şekillerini değiştirir. Ergenlik, gebelik ve menapoz zamanlarında her kadında farklı derecelerde olsa da memelerdeki şekil değişikliği kaçınılmazdır. Ayrıca kilo değişlikleri de memenin şeklini değiştiren etkenlerden birisidir.


Büyük memesi olan kişiler olduklarında daha hantal, iri ve yaşlı gözükürler. Genç yaşlarda kızlarda büyük memeler saklanması gereken utanılacak bir durum gibi algılanarak kişilerin sosyal yaşantısını ve uyumunu olumsuz etkiler. Kişi memelerini saklama kaygısı ile kambur durarak postür değişikliğine giderken pek çok sosyal aktiviteden ve sportif faaliyetten de uzak durmaya çalışabilir. İleri yaşlarda ise kişilerde boyun, sırt ve bel ağrılarına yol açabildiği gibi omurgada kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir. Sütyen askılarının omuzlarda yarattığı bası şekil bozukluğuma yol açabilir. Yaz aylarında memelerin altının sürekli ıslak ve havasız kalması dermatolojik sorunların çıkmasına neden olabilir. Ayrıca büyük memelerde büyüyen bir kitlenin ele gelip şüphe uyandırması için geçecek zaman daha çok olacağı için olası bir kanser gelişiminin tanısı gecikebilir.

Göğüs Küçültme Fiyatları


Bu sorunların çözümlenmesi için yapılacak meme küçültme ameliyatı sadece estetik ameliyat olarak algılanmamalı, aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini ve sosyal uyumunu arttıracak bir girişim olarak da görülmelidir.

 

Meme küçültme ameliyatında amaç memenin vücut ile uyum sağlayacak şekilde küçültülürken aynı zamanda dikleştirilmesi ve konik bir şekil kazandırılmasıdır. Bu amaca ulaşmak için meme başının yukarı taşınması, meme dokusunun fazlalık kısmı alınırken kalan kısma şekil verilmesi ve deri fazlalığı alınırken kalan derinin meme şeklini koruyacak ve izlerin olabildiğince az görüneceği şekilde memenin üzerini örtmesi sağlanır.

Sıkça Sorulan Sorular