Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi | Prof. Dr. Halil İbrahim Canter

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Plastik cerrah ne demek?  Plastik cerrahlar ne yapar? Görev, yetki ve sorumlulukları hangi alanları kapsar?


Uzmanlık alanının tam adı Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ‘dir. Kelime anlamları ise yeniden yapım, onarım ve estetik cerrahi’dir.


Görev, yetki ve sorumluluk kapsamında maksillofasiyal cerrahi, kraniofasiyal cerrahi, mikrocerrahi, el cerrahisi, travma cerrahisi, doğmalık bozuklukların cerrahisi, yanıklar, kanser cerrahisi ve estetik cerrahi gibi konular yer alır. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlığı, 6 yıllık tıp fakültesi eğitimini izleyen ve 5-6 yıllık eğitim ile elde edilen bir uzmanlık dalıdır.


Hastaların başvurdukları hekimin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındaki uygulamalar için yetkin olduğunu gösterecek en doğru belge, TC Sağlık Bakanlığı tarafından verilen uzmanlık belgesidir, ve bu belgeyi görmek istemek her hastanın en doğal hakkınızdır. Ayrıca, başvurulan hekimin Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğine üye olup olmadığını www.tpcd.org.tr adresinden de sorgulayabilirsiniz.


Son zamanlarda, toplumumuzda bir kavram kargaşası yaratılmaya çalışılarak estetikçi, saç ekim uzmanı, medikal estetik uzmanı, fasiyal plastik cerrahi uzmanı, kozmetik cerrah gibi Türkiye’deki yasa ve mevzuatlara uymayan uzmanlık dalları tanımlanmaya çalışılmakta ve alanımıza ait işlemlerin başkalarınca yapılmasına imkan ve kılıf yaratılmaya çalışılmaktadır. Yukarıda anılan isimlerin hiçbiri Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Tıpta Uzmanlık Kurulu, ve YÖK bünyesinde yer alan uzmanlık isimleri değildir. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uygulama alanlarına bu alanın uzmanı olmayan, diğer tıp alanlarından hekimlerin müdahalelerinin giderek artması ve son olarak sahte tıp diploması ile doktor dahi olmayan bir kişinin halkın sağlığını hiçe sayarak estetik cerrahi girişimleri yapması üzerine Türk Plastik Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi Derneği de kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular