Rejereneratif Tıp ve Kök Hücre Uygulamaları | Prof. Dr. Halil İbrahim Canter

Rejereneratif Tıp ve Kök Hücre Uygulamaları

İnsan vücudunda doku yenilenmesi için gerekli olan rezerv hücrelerin (kök hücrelerin) varlığı ilk olarak kemik iliğinde kan hücreleri için keşfedilmiştir. İlerleyen zaman içerisinde gelişen teknolojik olanaklar sayesinde kök hücrelerin sadece kan hücreleri için olmadığı, vücuttaki tüm hücrelerin kendilerini yenilemeleri için rezerv hücrelerin olduğu keşfedilmiştir.


Hasarlanan dokuların yenilenebilmesi yaşlanan dokuların da yenilenebileceği fikrini gündeme getirince kök hücreler bir anda medyanın ilgi odağı olmuştur. Özellikle kök hücrelerin kemik iliği yerine yağ dokusundan elde edilmeye başlamasından sonra işlemlerin popülaritesi artmıştır.


Kök hücre, farklı hücre tiplerine dönüşebilen ve daha fazla kök hücre üretmek için kendini yenileme yeteneğine sahip olan hücrelerdir Kök hücreler onarım yeteneği yüksek, akıllı hücrelerdir. Bu hücreler doğru bir tedavi planı içerisinde cerrahi becerilerle bir arada kullanılırlarsa doku onarımında, yüz ve beden gençleştirmede de başarılı sonuçlar elde etmeye yardımları olur. Bir estetik cerrahın bakış açısı olmadan, yüz ve bedenin gereksinimlerini, zayıf noktalarını ve stratejik alanları göz önünde bulundurulmadan kök hücre enjeksiyonu yapıldığında yüzde denge ve oran sorunları yanında doğallıkta zarar görür.

Sıkça Sorulan Sorular