Yağ Şekillendirme Cerrahisi (Liposhaping) | Prof. Dr. Halil İbrahim Canter

Yağ Şekillendirme Cerrahisi (Liposhaping)

Yağ dokusu yağ hücrelerinden oluşur. Ergenlikten sonra vücutta yeni yağ hücresi oluşmaz. Şişmanlayıp zayıfladıkça var olan yağ hücreleri hacimsel olarak büyüyüp küçülürler. Yağ dokusu vücudun enerji deposu olup ihtiyaç halinde (açlık durumunda) enerji ihtiyacını karşılar. Ayrıca yağ dokusundan bir çok hormon da salgılanır.


Vücudumuzda iki tür yağ dokusu mevcuttur. Bir tanesi deri altında yer alan ve kilo alıp verdikçe kalınlaşıp incelen yağ dokusu. Bu yağ dokusu rejimle ve sporla inceltilebilir. İkinci bir yağ dokusu ise daha derinde yer alır, genetik olarak kodlanmıştır ve rejimden ve spordan fazla etkilenmez. Bu yağ dokusu kişinin ailesel ve ırksal özelliklerine göre birikim gösterir.


Kişisel farklılıklar göstermekle birlikte, yağlanma kadınlarda sıklıkla kalçalar, bacaklar, basenler ve karında, erkeklerde ise göbek ve belde olur. Erkeklerde ayrıca karın içi yağlanma da sık görülür. Karın içi yağlanma özellikle kalp hastalıklarına zemin hazırlar ve giderilmesi önemlidir.


Vücuttaki yağ birikimleri birçok hasta için sıkıntı kaynağıdır. Yaş ilerledikçe bazal metabolizma hızı düştüğünden kilo vermek giderek güçleşir. Özellikle 30 yaşından sonra belli bölgelerde oluşan yığılmalar rejim ve spordan fazla etkilenmez. Dirençli yağ dokusu hasta kilo verse de genellikle erimez. Birçok kadın rejim ve sporla kilo verse bile basenlerindeki yağlardan kurtulamaz. Rejime devam ettikçe istemediği yerlerden doku kaybetmeye başlar, yüzleri çöker, göğüsleri boşalır, ancak basenlerde bir incelme olmaz. Bu tür durumlarda liposhaping etkili bir çözümdür.

Vücuttaki yağ dokusunun vakum yardımı ile alınmasına ve gerekli bölgelere yağ aktarılmasına “liposhaping” ya da “yağ şekillendirme cerrahisi” adı verilir. İşlemin temeli “liposuction” yani “yağ emme” işlemidir. Buna yağ enjeksiyonlarının da eklenmesi işlemi daha kapsamlı hale getirmiştir. Liposhaping işleminin amacı hastayı zayıflatmak değil, vücudunu şekillendirmektir.

Sıkça Sorulan Sorular