Meme Estetiği | Prof. Dr. Halil İbrahim Canter

Meme Estetiği

Göğüs Estetiği

Memeler kadın beden algısının ve kadınsı vücut şeklinin tanımlanmasının olmazsa olmazıdır. Dolgun ve dik memeler, kadın güzelliğinin en önemli parçalarından birisini oluşturur. Tüm görsel sanat eserlerinde kadın figürü bazen abartılı da olsa meme estetiğinin ön plana çıkartılması ile vurgulanmıştır. Ancak gerçek hayatta her zaman kişilerin meme şekli istenilen şekilde olmayabilirler. Yapısal olarak çok küçük ya da büyük memeler mutsuzluk kaynağı olabilir. Ayrıca doğumlar, kilo alıp verme gibi sebeplerden ya da yaşlanma sonucu memelerin şekilleri bozulabilir. Meme kanseri nedeni ile kadınlar memelerinin tamamını ya da bir kısmını kaybedebilirler. Erkekler de meme büyümesi nedeni ile estetik ve sosyal sorunlar yaşayabilirler.


Estetik ve Plastik Cerrahi bu sorunların tümünün çözümü için seçenekler sunmaktadır. Sarkan göğüslerin kaldırılmasından meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu yapılmasına, meme büyütme ve küçültmeye kadar çok geniş bir alanda estetik operasyonlar mevcut. Estetik meme ameliyatları tüm estetik cerrahi girişimleri arasında en ön sıralarda yer almaktadır. Amerikan Estetik ve Plastik Cerrahi Derneğinin (ASAPS) verilerine göre; 2009 yılında 524 bin kadın meme büyütme, küçültme ya da dikleştirme ameliyatı geçirmiş. Yine aynı yıl 86 bin kadın kanser sonrası meme onarımı işlemi uygulanmış. Bu sayılar her geçen yıl artmakta ve kullanılan yöntemler sürekli daha iyiye doğru gelişmektedir.


Meme estetiği ameliyatları birçok kadın için duygusal açıdan son derece tatmin edici bir deneyimdir. Meme estetiğinde birçok cerrahi seçenek vardır. Bunların ilk ve en önemlisi güvenebileceğiniz bir Plastik Cerrah bulmanız ve ona isteklerinizi açık bir şekilde ifade etmenizdir. Cerrahınız size cerrahi seçenekleri açıklayacak, yöntemlerin risklerini ve olası sonuçlarını anlatacaktır. Tedavi süresince isteklerinizi ve endişelerinizi cerrahınızla paylaşabiliyor olmanız son derece önemlidir.