Yüz Gençleştirme İşlemleri | Prof. Dr. Halil İbrahim Canter

Yüz Gençleştirme İşlemleri

Yaşlanmak hayatın içinde olan ve kaçınılması mümkün olmayan bir süreçtir. Bugünün bilinen tıp bilgileri ile yaşlanmayı durdurmak mümkün değildir. Ancak yaşlanmanın yarattığı etkileri yok ederek ya da bu azaltarak daha genç gözükmek mümkündür.


Kişilerin takvim yaşı kadar hayatları boyunca karşılaştıkları çevresel faktörler de dış görünümlerini etkiler. Güneşe maruz kalma miktarı, kullanılan kozmetik ürünler, beslenme şekli, alkol ve sigara kullanımı hatta hayatta karşılaşılan duygusal stresin bile bireylerin dış görünümlerine etkisi vardır.


Tüm bu etkilerin ortak sonucu olarak yüzün hem yumuşak dokuları (cilt, yağ tabakası vs) hem de iskelet yapısında değişiklikler olur. Deri kırışır, parlaklığı azalır ve esnekliği değişir. Deri altındaki dokularda farklı bölgelerde değişen derecelerde sarkma meydana gelir. Yüzde farklı bölgelerde hacim kayıpları ortaya çıkar.


Yüz gençleştirme işlemleri yaşlanmaya bağlı olarak yüzde oluşan izleri ortadan kaldırmaya yönelik bir seri cerrahi ve cerrahi dışı işleme verilen genel isimdir. Bir süreç içerisinde gerçekleşen yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırmak ya da azaltmak için de tek bir yöntem yoktur. Yüz gençleştirme işlemlerinde deri kalitesinde doğrudan oluşan değişiklikler ile yüzde deri altında yerleşen yapılarda meydana gelen yer değiştirme ve hacim farklılıkları ayrı değerlendirilir ve düzeltmeye yönelik işlemler tamamen birbirinden farklıdır.


Bunların arasında yüz ve boyun germe ameliyatları, göz kapağı ameliyatları, kaş ve yüz askıları, botox ve dolgu uygulamaları, lazer ve kimyasal soyma işlemleri sayılabilir. Hastanın beklentisi, mevcut durumu ve doktorun yapabilecekleri bir arada değerlendirilip hastanın tedavisi en uygun yöntem seçilmelidir. Kimi zaman hastanın arzu ettiği değişiklik talep ettiği yöntemle değil, daha farklı bir teknikle daha etkili çözümlenebilmektedir. Bazı hastalarda birden çok yöntemin kombine edilerek uygulanması daha iyi sonuç vermektedir. Yüz gençleştirme işlemi isteyen hastaların beraberlerinde gençlik fotoğraflarını da getirmeleri, yapılacak işlemlerin doğru saptanmasında önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular